משולחנה של מנהלת הקהילה בקיבוץ
משולחנה של רכזת התרבות בישוב
סגור X

מכינה

מכינת חנתון הוקמה בשנת 2012 והינה פרי יוזמתם של הרב יואב אנדי, ידידיה חזני ואיתי קפסוטו, שלושתם חברי קיבוץ חנתון. המכינה היא חלק מהמרכז החינוכי בחנתון.
מטרת המכינה היא יצירת מעורבות חברתית ותחושת שליחות אצל בוגרי תיכון מכל הארץ אשר מגיעים אליה לעשרה חודשים של תכנית אינטנסיבית ותובענית. חניכי המכינה דוחים את השירות הצבאי שלהם בשנה – ומגיעים אליה על מנת ללמוד, להתנדב, להכיר טוב יותר את ארץ ישראל, מדינת ישראל ואתגריה. וכן להתכונן לשירות משמעותי בצה"ל.
המכינה הוקמה דווקא בקיבוץ חנתון כיוון שהיא רואה עצמה כחלק מהחזון הערכי של הקיבוץ – המכינה הינה מכינה מסורתית פלורליסטית.
כרגע מחזור ב' של המכינה באמצע דרכו – מחזור ב' מונה 30 חניכים מכל הארץ (ממשאבי שדה בדרום, שדרות וקרית גת – דרך ירושלים ותל אביב, ועד נהריה, כרמיאל וקרית שמונה בצפון).
הלימודים במכינה מטרתם יצירת זהות יהודית וציונית, ובמקביל לימוד על מדינת ישראל ואתגריה. בין הקורסים הנלמדים: סוגיות בתלמוד, תפיסת הצדק במקורות היהודיים, הומניזם, ערבית, הסכסוך הישראלי פלסטיני, כלכלה וחברה בישראל ועוד…
במהלך השנה מתנדבים החניכים יומיים בשבוע ומתנסים במעורבות חברתית. ההתנדבויות שונות ומגוונות וכולן באזור מגורינו, חלק מההתנדבויות הן עם קהילת חנתון, בחינוך בלתי פורמאלי כגון תנועות נוער ולימודיה לילדים, ליווי ילדים עם צרכים מיוחדים. אך רוב ההתנדבויות הן מחוץ לישוב – כפר מנדא (לימוד עברית לילדים במתנ"ס, וליווי בי"ס לצרכים מיוחדים בכפר), ליווי קשישים עריריים בנצרת עלית, ליווי מאושפזים לטווח רחוק בבית חולים העמק (דרך עמותת חברות) התנדבות עם מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים בכפר תקווה, וליווי משפחתונים בפנימיית "אהבה" בקרית ביאליק. פרויקט נוסף שהמכינה מובילה הוא יישום "התו החברתי" באזור – "התו החברתי" הוא מעין תעודת כשרות חברתית אשר ניתנת לבתי עסק כאשר המקום נגיש לבעלי מוגבלויות, ומשלם לכל עובדיו עפ"י חוק. התו הינו יוזמה של עמותת "במעגלי צדק", ופועל בהצלחה רבה בירושלים כבר כמה שנים. השנה מכינת חנתון לקחה על עצמה להביא את התו לצפון – בתחילה באזור התעשייה ברמת ישי, והמשך תפעל גם באזורים אחרים.
חלק משמעותי נוסף במהלך השנה הוא טיולים וידיעת הארץ דרך הרגליים – החניכים לומדים לנווט ומגיעים בשנה הזו לנגב, לגולן, ליו"ש, ולאזורנו היפה ומכירים את ארץ ישראל ופלאיה.
למכינה קשר חזק ויפה עם קהילת חנתון – לכל חניך יש "משפחה מאמצת" אצלה הוא מתארח לעתים, ויוצר קשר אישי. חניכי המכינה מכירים היטב את ילדי חנתון מההתנדבויות ומבית הכנסת. חלק מאירועי הישוב מופעלים ע"י המכינה, ורבים מהמרצים והמתנדבים במכינה הם חברי קיבוץ.
חניכי המכינה מגיעים אליה מכל מיני מקומות ומכל מיני רקעים – תוך כדי השנה הם מכירים וחווים את קהילת חנתון, בתקווה שהערכים המיוחדים שקהילת הקיבוץ מייצגת – עוברים הלא, ממשיכים עם בוגרי המכינה, ומופצים בכל הארץ.